Amphenol Aerospace Operations MS27473E16B26P
MS27473E16B26P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E16B26P
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E16B26P.pdf
Availability of MS27473E16B26P
QUANTITY
MS27473E16B26P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E16B26P
Internal Part NumberEIS-MS27473E16B26P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E16B26P
Related LinksMS27473, MS27473E16B26P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E16B26P Details Description
Related parts for MS27473E16B26P
RES SMD 267 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 28MA 98.9 OHM TH datasheet.pdf
DIGITAL INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
PC99 SCR 113X90X0.06MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 5.7A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf