Amphenol Aerospace Operations MS27473E16F26P
MS27473E16F26P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E16F26P
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E16F26P.pdf
Availability of MS27473E16F26P
QUANTITY
MS27473E16F26P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E16F26P
Internal Part NumberEIS-MS27473E16F26P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E16F26P
Related LinksMS27473, MS27473E16F26P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E16F26P Details Description
Related parts for MS27473E16F26P
TERM TEST POINT SLOTTED .047"DIA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 12POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A MBS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf