JAE Electronics TX24-60R-6ST-N1E
TX24-60R-6ST-N1E picture photo
Mfg. Part Number
TX24-60R-6ST-N1E
Brief Description
CONN RCPT 1.27MM 60POS GOLD PCB
Datasheet Download
TX24-60R-6ST-N1E.pdf
Availability of TX24-60R-6ST-N1E
QUANTITY
TX24-60R-6ST-N1E Order Process
Ship out your order
Specifications of TX24-60R-6ST-N1E
Internal Part NumberEIS-TX24-60R-6ST-N1E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights12mm, 14mm, 18mm
Height Above Board0.406" (10.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX24-60R-6ST-N1E
Related LinksTX24-60R, TX24-60R-6ST-N1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
TX24-60R-6ST-N1E Details Description
Related parts for TX24-60R-6ST-N1E
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD 15 1/2" BLACK datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SM8 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 10POS .100 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 32POS datasheet.pdf
RES 0.0101 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
HDM 5SMPPR055F080F G datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf