Amphenol Aerospace Operations MS27473E16F55PLC
MS27473E16F55PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E16F55PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27473E16F55PLC.pdf
Availability of MS27473E16F55PLC
QUANTITY
MS27473E16F55PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E16F55PLC
Internal Part NumberEIS-MS27473E16F55PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22M
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E16F55PLC
Related LinksMS27473E, MS27473E16F55PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E16F55PLC Details Description
Related parts for MS27473E16F55PLC
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 24DIP datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
EUROCARD TYPE B datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE F FILTER datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 12V datasheet.pdf