Amphenol Aerospace Operations MS27473E18A35PA
MS27473E18A35PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E18A35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E18A35PA.pdf
Availability of MS27473E18A35PA
QUANTITY
MS27473E18A35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E18A35PA
Internal Part NumberEIS-MS27473E18A35PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E18A35PA
Related LinksMS27473, MS27473E18A35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E18A35PA Details Description
Related parts for MS27473E18A35PA
RES SMD 357 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO AMP RR-OUT HS 8VSSOP datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER SMD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 2A 120V datasheet.pdf