Amphenol Aerospace Operations MS27473E20A35P
MS27473E20A35P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E20A35P
Brief Description
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E20A35P.pdf
Availability of MS27473E20A35P
QUANTITY
MS27473E20A35P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E20A35P
Internal Part NumberEIS-MS27473E20A35P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert20-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E20A35P
Related LinksMS27473, MS27473E20A35P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E20A35P Details Description
Related parts for MS27473E20A35P
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC 6MA 24VDC datasheet.pdf
IC RF AMP LNA GAAS MMIC 6-UTP datasheet.pdf
IC SMART CARD SLOT 64TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP 50CKT datasheet.pdf
2D CR NPN WIDE VIEW SHORT datasheet.pdf
BLZ 7.62HP/02/180 SN OR BX datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
REPLACEMENT CLAMP FOR 26505 SRS datasheet.pdf
MKP 2.2UF 5% 1250VDC DRAWING T6 datasheet.pdf