Amphenol Aerospace Operations MS27473E20B41P
MS27473E20B41P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E20B41P
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E20B41P.pdf
Availability of MS27473E20B41P
QUANTITY
MS27473E20B41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E20B41P
Internal Part NumberEIS-MS27473E20B41P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E20B41P
Related LinksMS27473, MS27473E20B41P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E20B41P Details Description
Related parts for MS27473E20B41P
KIT EVAL FOR MPC561/562/563/564 datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
ADAPTOR ROUND TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.75A 120 MOHM datasheet.pdf