Littelfuse 043402.5NRP
043402.5NRP picture photo
Mfg. Part Number
043402.5NRP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 2.5A 32VAC/VDC 0603
Datasheet Download
043402.5NRP.pdf
Availability of 043402.5NRP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
043402.5NRP Order Process
Ship out your order
Specifications of 043402.5NRP
Internal Part NumberEIS-043402.5NRP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series434
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.175
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.31mm)
DC Cold Resistance0.028 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)043402.5NRP
Related Links04340, 043402.5NRP Datasheet, Littelfuse Distributor
043402.5NRP Details Description
Related parts for 043402.5NRP
IC EEPROM 1MBIT 200NS 32SOIC datasheet.pdf
PWR SUPPLY 24A 2.1A datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.435" 3MM 2LD datasheet.pdf
INCIDATOR INCAND AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TUNING TOOL FLAT PLASTIC datasheet.pdf
LED XLAMP XP-G 4750K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
Isolated Half-Bridge Driver, 0.1 A Amp Output IC datasheet.pdf