Bergquist SP1000-0.009-00-1212
SP1000-0.009-00-1212 picture photo
Mfg. Part Number
SP1000-0.009-00-1212
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
THERMAL PAD SP1000 12" SHEET
Datasheet Download
SP1000-0.009-00-1212.pdf
Availability of SP1000-0.009-00-1212
QUANTITY
SP1000-0.009-00-1212 Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1000-0.009-00-1212
Internal Part NumberEIS-SP1000-0.009-00-1212
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSil-Pad Metric Configurations
MSDS Material Safety DatasheetSil-Pad 1000 MSDS
Standard Package8
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesSil-Pad® 1000
UsageSheet
ShapeSquare
Outline304.80mm x 304.80mm
Thickness0.009" (0.229mm)
MaterialSilicone Rubber
Adhesive-
Backing, CarrierFiberglass
ColorPink
Thermal Resistivity0.35°C/W
Thermal Conductivity1.2 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1000-0.009-00-1212
Related LinksSP1000-0.0, SP1000-0.009-00-1212 Datasheet, Bergquist Distributor
SP1000-0.009-00-1212 Details Description
Related parts for SP1000-0.009-00-1212
CONN SOCKET IDC 26AWG GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 1000V DF datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN HEADER P4 .4MM 24POS SMD datasheet.pdf
IC DSC 128KB datasheet.pdf
OSC MEMS 5.0196MHZ CMOS SMD datasheet.pdf