Amphenol Aerospace Operations MS27473E22A55P
MS27473E22A55P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E22A55P
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E22A55P.pdf
Availability of MS27473E22A55P
QUANTITY
MS27473E22A55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E22A55P
Internal Part NumberEIS-MS27473E22A55P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E22A55P
Related LinksMS27473, MS27473E22A55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E22A55P Details Description
Related parts for MS27473E22A55P
CONN SOCKET PQFP 144POS TIN-LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 5POS 2.54MM datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 9KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf