Amphenol Aerospace Operations MS27473E24A29P
MS27473E24A29P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E24A29P
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E24A29P.pdf
Availability of MS27473E24A29P
QUANTITY
MS27473E24A29P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E24A29P
Internal Part NumberEIS-MS27473E24A29P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E24A29P
Related LinksMS27473, MS27473E24A29P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E24A29P Details Description
Related parts for MS27473E24A29P
RES ARRAY 15 RES 2.2K OHM 1506 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.4W STER D 16LFCSP datasheet.pdf
INSULATOR datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOD DDR3 SDRAM 128MX8 78FBGA datasheet.pdf
NAME LABEL FOR 600850 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf