Amphenol Aerospace Operations MS27473E24F35SA
MS27473E24F35SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E24F35SA
Brief Description
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E24F35SA.pdf
Availability of MS27473E24F35SA
QUANTITY
MS27473E24F35SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E24F35SA
Internal Part NumberEIS-MS27473E24F35SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert24-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E24F35SA
Related LinksMS27473, MS27473E24F35SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E24F35SA Details Description
Related parts for MS27473E24F35SA
TOOL CONTACT EXTRACTION datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf