Amphenol Aerospace Operations MS27473P12A3P
MS27473P12A3P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473P12A3P
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473P12A3P.pdf
Availability of MS27473P12A3P
QUANTITY
MS27473P12A3P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473P12A3P
Internal Part NumberEIS-MS27473P12A3P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473P12A3P
Related LinksMS2747, MS27473P12A3P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473P12A3P Details Description
Related parts for MS27473P12A3P
RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 100PQFP datasheet.pdf
LAPPING FILM 266X TYPE P datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 60" H2O 8SMD datasheet.pdf
CLAMP 3-1/2" CONDUIT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
SCA-II RECEPT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf