Amphenol Aerospace Operations MS27473P14F37PA
MS27473P14F37PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473P14F37PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473P14F37PA.pdf
Availability of MS27473P14F37PA
QUANTITY
MS27473P14F37PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473P14F37PA
Internal Part NumberEIS-MS27473P14F37PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473P14F37PA
Related LinksMS27473, MS27473P14F37PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473P14F37PA Details Description
Related parts for MS27473P14F37PA
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP/COMP/REFERENCE 16TSSOP datasheet.pdf
RELAY SSR 3.5A 24VDC 4SIP datasheet.pdf
END PANEL ALUMINUM BLACK 10/PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf