Amphenol Aerospace Operations MS27473P16A35S
MS27473P16A35S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473P16A35S
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473P16A35S.pdf
Availability of MS27473P16A35S
QUANTITY
MS27473P16A35S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473P16A35S
Internal Part NumberEIS-MS27473P16A35S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473P16A35S
Related LinksMS27473, MS27473P16A35S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473P16A35S Details Description
Related parts for MS27473P16A35S
CONN SOCKET 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
CT MT REC ASSY 5P BLACK datasheet.pdf
IC SW LOW EMI CURR SENSE TO220-5 datasheet.pdf
LED 3MM RA 590NM YLW YLW DIFF datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES NTWRK 4 RES 4.99K OHM 8SOIC datasheet.pdf