Vicor Corporation VI-J52-CX-F1
VI-J52-CX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J52-CX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
VI-J52-CX-F1.pdf
Availability of VI-J52-CX-F1
QUANTITY
VI-J52-CX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J52-CX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-J52-CX-F1
3D ModelVI-Jxx-xx-F1.stpVI-Jxx-xx-F1.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 0.79" H (57.9mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J52-CX-F1
Related LinksVI-J52, VI-J52-CX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J52-CX-F1 Details Description
Related parts for VI-J52-CX-F1
RELAY OPTOMOS 120MA SP-NC 6-SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 0.9V SSOP5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI 3ELEM 216-225MHZ SILVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf