Amphenol Aerospace Operations MS27473P20A41S
MS27473P20A41S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473P20A41S
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473P20A41S.pdf
Availability of MS27473P20A41S
QUANTITY
MS27473P20A41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473P20A41S
Internal Part NumberEIS-MS27473P20A41S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473P20A41S
Related LinksMS27473, MS27473P20A41S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473P20A41S Details Description
Related parts for MS27473P20A41S
IC OPAMP VFB 100MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1W 84DB 20X35MM datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 20 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
VOLTMETER 199.9VDC LED PANEL MT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 30W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 24AWG VLT datasheet.pdf
RES SMD 10.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf