Amphenol Aerospace Operations MS27473P24A61PC
MS27473P24A61PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473P24A61PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473P24A61PC.pdf
Availability of MS27473P24A61PC
QUANTITY
MS27473P24A61PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473P24A61PC
Internal Part NumberEIS-MS27473P24A61PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473P24A61PC
Related LinksMS27473, MS27473P24A61PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473P24A61PC Details Description
Related parts for MS27473P24A61PC
RES SMD 340K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT363 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf