Amphenol Aerospace Operations MS27473T10B13P
MS27473T10B13P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T10B13P
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T10B13P.pdf
Availability of MS27473T10B13P
QUANTITY
MS27473T10B13P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T10B13P
Internal Part NumberEIS-MS27473T10B13P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-13
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T10B13P
Related LinksMS27473, MS27473T10B13P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T10B13P Details Description
Related parts for MS27473T10B13P
RES 143K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO3P datasheet.pdf
IC UART PCI BUS OCTAL 144LQFP datasheet.pdf
IC FPS SWITCH AUXILIARY TO-220-4 datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf