Cantherm CS710015Y
CS710015Y picture photo
Mfg. Part Number
CS710015Y
Manufacturer
Product Category
Temperature Regulators
Brief Description
THERMOSTAT 100 DEG C NO FASTON
Datasheet Download
CS710015Y.pdf
Availability of CS710015Y
QUANTITY
CS710015Y Order Process
Ship out your order
Specifications of CS710015Y
Internal Part NumberEIS-CS710015Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDisc Bimetallic Thermostats
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Regulators (Mechanical)
SeriesR53
CircuitSPST-NO
Switching Temperature212°F (100°C)
Reset Temperature176°F (80°C)
Current Rating - AC10A (250V), 15A (125V)
Current Rating - DC10A (250V), 15A (125V)
Tolerance±9°F (±5°C)
Switching Cycles100K
Termination StyleSolder Lugs
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseCylinder with Mounting Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS710015Y
Related LinksCS71, CS710015Y Datasheet, Cantherm Distributor
CS710015Y Details Description
Related parts for CS710015Y
TRANSF TELE COUP 600:470 100MADC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO263-3 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 250MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 100POS GOLD PCB datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 8.4A 5.3 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DIELESS CRIMP TOOL FINAL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf