Microchip Technology PIC16LF1787-I/PT
PIC16LF1787-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1787-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16LF1787-I/PT.pdf
Availability of PIC16LF1787-I/PT
QUANTITY
PIC16LF1787-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1787-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1787-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1784,6,7 Errata/Datasheet 22/Jul/2013
Bond Wire Update 31/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x12b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1787-I/PT
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1787-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1787-I/PT Details Description
Related parts for PIC16LF1787-I/PT
RES SMD 750 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf