Amphenol Aerospace Operations MS27473T10F13SA
MS27473T10F13SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T10F13SA
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T10F13SA.pdf
Availability of MS27473T10F13SA
QUANTITY
MS27473T10F13SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T10F13SA
Internal Part NumberEIS-MS27473T10F13SA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-13
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T10F13SA
Related LinksMS27473, MS27473T10F13SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T10F13SA Details Description
Related parts for MS27473T10F13SA
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf