Amphenol Aerospace Operations MS27473T10F35S
MS27473T10F35S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T10F35S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T10F35S.pdf
Availability of MS27473T10F35S
QUANTITY
MS27473T10F35S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T10F35S
Internal Part NumberEIS-MS27473T10F35S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T10F35S
Related LinksMS27473, MS27473T10F35S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T10F35S Details Description
Related parts for MS27473T10F35S
VARISTOR 135V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 600 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
18" DIP PLUG CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf