Amphenol Aerospace Operations MS27473T12A35SB
MS27473T12A35SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T12A35SB
Brief Description
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T12A35SB.pdf
Availability of MS27473T12A35SB
QUANTITY
MS27473T12A35SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T12A35SB
Internal Part NumberEIS-MS27473T12A35SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T12A35SB
Related LinksMS27473, MS27473T12A35SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T12A35SB Details Description
Related parts for MS27473T12A35SB
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
FUSE 630A 690V 3FU/115 AR UC datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER 32TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
BUZZER 6-28VDC 1.9KHZ PANEL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 800V 25A KBJ datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 35V X7R 0603 datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 0606 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 480VAC datasheet.pdf