Amphenol Aerospace Operations MS27473T12B35SBLC
MS27473T12B35SBLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T12B35SBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27473T12B35SBLC.pdf
Availability of MS27473T12B35SBLC
QUANTITY
MS27473T12B35SBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T12B35SBLC
Internal Part NumberEIS-MS27473T12B35SBLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T12B35SBLC
Related LinksMS27473T, MS27473T12B35SBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T12B35SBLC Details Description
Related parts for MS27473T12B35SBLC
ANTENNA YAGI 418MHZ 5-ELEMENT datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
4P TAB HSG BLK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 74MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 125VDC datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf
TRIAC 700V 12A datasheet.pdf