Amphenol Aerospace Operations MS27473T14A15SB
MS27473T14A15SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T14A15SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T14A15SB.pdf
Availability of MS27473T14A15SB
QUANTITY
MS27473T14A15SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T14A15SB
Internal Part NumberEIS-MS27473T14A15SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T14A15SB
Related LinksMS27473, MS27473T14A15SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T14A15SB Details Description
Related parts for MS27473T14A15SB
LABEL HOLDER LEGEND FLAT SQUARE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4.0A DUAL 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 400MA 510 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
RES 96.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
500 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf