AVX Corporation SQCSVA2R7BAT1A
SQCSVA2R7BAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCSVA2R7BAT1A
Brief Description
CAP CER 2.7PF 250V 0603
Datasheet Download
SQCSVA2R7BAT1A.pdf
Availability of SQCSVA2R7BAT1A
QUANTITY
SQCSVA2R7BAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCSVA2R7BAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCSVA2R7BAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCSVA2R7BAT1A
Related LinksSQCSVA2, SQCSVA2R7BAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCSVA2R7BAT1A Details Description
Related parts for SQCSVA2R7BAT1A
CONN PLUG HOUSNG 10POS 3.96MM CR datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 38POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL SMT HORIZONTAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19VC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC/50VDC datasheet.pdf
26500 32C 26#20 6#12 S BY PLUG datasheet.pdf
1500UF 35V 19.05X28.58 85C AXI datasheet.pdf