Amphenol Aerospace Operations MS27473T18A11S
MS27473T18A11S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18A11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T18A11S.pdf
Availability of MS27473T18A11S
QUANTITY
MS27473T18A11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18A11S
Internal Part NumberEIS-MS27473T18A11S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18A11S
Related LinksMS27473, MS27473T18A11S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18A11S Details Description
Related parts for MS27473T18A11S
CONN PLUG 12POS MALE CRIMP RP17A datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC EXPANDER 16PORT 24QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .050 180POS DR TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0062UF RADIAL datasheet.pdf