Amphenol Aerospace Operations MS27473T18A32PA
MS27473T18A32PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18A32PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T18A32PA.pdf
Availability of MS27473T18A32PA
QUANTITY
MS27473T18A32PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18A32PA
Internal Part NumberEIS-MS27473T18A32PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18A32PA
Related LinksMS27473, MS27473T18A32PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18A32PA Details Description
Related parts for MS27473T18A32PA
IC ADC 4 1/2DGT 28-PLCC datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 20A 3.9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf