Amphenol Aerospace Operations MS27473T18A32PB
MS27473T18A32PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18A32PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T18A32PB.pdf
Availability of MS27473T18A32PB
QUANTITY
MS27473T18A32PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18A32PB
Internal Part NumberEIS-MS27473T18A32PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18A32PB
Related LinksMS27473, MS27473T18A32PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18A32PB Details Description
Related parts for MS27473T18A32PB
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 0.1% 10W D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf