Amphenol Aerospace Operations MS27473T18A32SA
MS27473T18A32SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18A32SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T18A32SA.pdf
Availability of MS27473T18A32SA
QUANTITY
MS27473T18A32SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18A32SA
Internal Part NumberEIS-MS27473T18A32SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18A32SA
Related LinksMS27473, MS27473T18A32SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18A32SA Details Description
Related parts for MS27473T18A32SA
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES 24.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 20"W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 11POS datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf