Littelfuse 0453.250NR
0453.250NR picture photo
Mfg. Part Number
0453.250NR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0453.250NR.pdf
Availability of 0453.250NR
QUANTITY
0453.250NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0453.250NR
Internal Part NumberEIS-0453.250NR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 453
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0158
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.5765 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0453.250NR
Related Links0453., 0453.250NR Datasheet, Littelfuse Distributor
0453.250NR Details Description
Related parts for 0453.250NR
LAMP CCFL 1300V 2.0MM X 228MM datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .25 TIN RA datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 3POS PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 65MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 9 F 18" YEL JACKS LP datasheet.pdf