Amphenol Aerospace Operations MS27473T20B35PB
MS27473T20B35PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T20B35PB
Brief Description
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T20B35PB.pdf
Availability of MS27473T20B35PB
QUANTITY
MS27473T20B35PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T20B35PB
Internal Part NumberEIS-MS27473T20B35PB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert20-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T20B35PB
Related LinksMS27473, MS27473T20B35PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T20B35PB Details Description
Related parts for MS27473T20B35PB
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC TXRX LP RS232 250KBPS 20-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 14POS .100 GOLD datasheet.pdf
FILTER LINE RFI FLANGE 10 AMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 35POS datasheet.pdf
RESONATOR SAW 314.900MHZ datasheet.pdf
BODY, INSERTER datasheet.pdf
CAP FILM 5.1UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf