Amphenol Aerospace Operations MS27473T20F16SA
MS27473T20F16SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T20F16SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T20F16SA.pdf
Availability of MS27473T20F16SA
QUANTITY
MS27473T20F16SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T20F16SA
Internal Part NumberEIS-MS27473T20F16SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T20F16SA
Related LinksMS27473, MS27473T20F16SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T20F16SA Details Description
Related parts for MS27473T20F16SA
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV -15V 14DIP datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
K8322C TOOL KIT datasheet.pdf
BUTTON-TRANSMIT COLOR CLEAR CAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 59MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf