Amphenol Aerospace Operations MS27473T22A1PA
MS27473T22A1PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T22A1PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T22A1PA.pdf
Availability of MS27473T22A1PA
QUANTITY
MS27473T22A1PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T22A1PA
Internal Part NumberEIS-MS27473T22A1PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions100
Shell Size - Insert22-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T22A1PA
Related LinksMS27473, MS27473T22A1PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T22A1PA Details Description
Related parts for MS27473T22A1PA
RES SMD 698K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 19POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 180 DIP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
A230 CONTROLLER datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf