Amphenol Aerospace Operations MS27473T22A55PD
MS27473T22A55PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T22A55PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T22A55PD.pdf
Availability of MS27473T22A55PD
QUANTITY
MS27473T22A55PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T22A55PD
Internal Part NumberEIS-MS27473T22A55PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T22A55PD
Related LinksMS27473, MS27473T22A55PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T22A55PD Details Description
Related parts for MS27473T22A55PD
FIXED IND 18UH 1.9A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
IC XMITTER ESD RS422 LP 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO201AD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf