Amphenol Aerospace Operations MS27473T24A61SBLC
MS27473T24A61SBLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T24A61SBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27473T24A61SBLC.pdf
Availability of MS27473T24A61SBLC
QUANTITY
MS27473T24A61SBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T24A61SBLC
Internal Part NumberEIS-MS27473T24A61SBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T24A61SBLC
Related LinksMS27473T, MS27473T24A61SBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T24A61SBLC Details Description
Related parts for MS27473T24A61SBLC
CAP TANT 680UF 2.5V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPS SWITCH AUXILIARY TO-220-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 10V 2917 datasheet.pdf
KIT STARTER EZDSP TMS320F28044 datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 12POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf