Amphenol Aerospace Operations MS27473T24A61SCLC
MS27473T24A61SCLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T24A61SCLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27473T24A61SCLC.pdf
Availability of MS27473T24A61SCLC
QUANTITY
MS27473T24A61SCLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T24A61SCLC
Internal Part NumberEIS-MS27473T24A61SCLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T24A61SCLC
Related LinksMS27473T, MS27473T24A61SCLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T24A61SCLC Details Description
Related parts for MS27473T24A61SCLC
LAMP A22 SERIES 24VAC/DC LED RED datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 50ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC-M 15/60 2X3 AL datasheet.pdf
SPECIAL QD MAT 30"X67" datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CHISEL 30 DEGREE 3.20MM (0.13) datasheet.pdf
C/A, NECTOR, HV-3, PLUG-PIGTAI datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf