Amphenol Aerospace Operations MS27473T24B19S
MS27473T24B19S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T24B19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T24B19S.pdf
Availability of MS27473T24B19S
QUANTITY
MS27473T24B19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T24B19S
Internal Part NumberEIS-MS27473T24B19S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T24B19S
Related LinksMS27473, MS27473T24B19S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T24B19S Details Description
Related parts for MS27473T24B19S
ENCODER SERVO DRIVE DESIGN KIT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
IC BATT CHRGR CONST/PROG I/V 7DD datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200MW 70V SOT23 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7A HSMT8 datasheet.pdf