Amphenol Aerospace Operations MS27473T8A35S
MS27473T8A35S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T8A35S
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T8A35S.pdf
Availability of MS27473T8A35S
QUANTITY
MS27473T8A35S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T8A35S
Internal Part NumberEIS-MS27473T8A35S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert8-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T8A35S
Related LinksMS2747, MS27473T8A35S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T8A35S Details Description
Related parts for MS27473T8A35S
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
TXRX ETHERNET PHYTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT EMB NANO 802.11BA RA RP SMA datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SMT D/R W/CAP GOLD 20C datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf