Amphenol Aerospace Operations MS27474E14A15P
MS27474E14A15P picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E14A15P
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474E14A15P.pdf
Availability of MS27474E14A15P
QUANTITY
MS27474E14A15P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E14A15P
Internal Part NumberEIS-MS27474E14A15P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E14A15P
Related LinksMS27474, MS27474E14A15P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E14A15P Details Description
Related parts for MS27474E14A15P
TVS DIODE 78VWM 132.3VC SMT datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 60POS STR datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
070MULTILOCK PLUG HSG. 2 POS datasheet.pdf
60712G124 TOOLING WASHER datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
RES 1.84K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 80.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf