Amphenol Aerospace Operations MS27474E14B15P
MS27474E14B15P picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E14B15P
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474E14B15P.pdf
Availability of MS27474E14B15P
QUANTITY
MS27474E14B15P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E14B15P
Internal Part NumberEIS-MS27474E14B15P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E14B15P
Related LinksMS27474, MS27474E14B15P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E14B15P Details Description
Related parts for MS27474E14B15P
IC FLASH 2MBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
U.FL CABLE ASSY 200MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 100W datasheet.pdf