Amphenol Aerospace Operations MS27474E16A26P
MS27474E16A26P picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E16A26P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474E16A26P.pdf
Availability of MS27474E16A26P
QUANTITY
MS27474E16A26P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E16A26P
Internal Part NumberEIS-MS27474E16A26P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E16A26P
Related LinksMS27474, MS27474E16A26P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E16A26P Details Description
Related parts for MS27474E16A26P
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.32K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 12POS datasheet.pdf
IC AMP R-R 0.2MA 35MHZ SGL 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf