Amphenol Aerospace Operations MS27474E24F29S
MS27474E24F29S picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E24F29S
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474E24F29S.pdf
Availability of MS27474E24F29S
QUANTITY
MS27474E24F29S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E24F29S
Internal Part NumberEIS-MS27474E24F29S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E24F29S
Related LinksMS27474, MS27474E24F29S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E24F29S Details Description
Related parts for MS27474E24F29S
DIODE GEN PURP 1.2KV 5A TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 2.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf