Amphenol Aerospace Operations MS27474E24F61A
MS27474E24F61A picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E24F61A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
MS27474E24F61A.pdf
Availability of MS27474E24F61A
QUANTITY
MS27474E24F61A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E24F61A
Internal Part NumberEIS-MS27474E24F61A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E24F61A
Related LinksMS27474, MS27474E24F61A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E24F61A Details Description
Related parts for MS27474E24F61A
SAW FILTER DCS 1842 MHZ 50/50 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 60.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf