Amphenol Aerospace Operations MS27474P20A35S
MS27474P20A35S picture photo
Mfg. Part Number
MS27474P20A35S
Brief Description
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474P20A35S.pdf
Availability of MS27474P20A35S
QUANTITY
MS27474P20A35S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474P20A35S
Internal Part NumberEIS-MS27474P20A35S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions79
Shell Size - Insert20-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474P20A35S
Related LinksMS27474, MS27474P20A35S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474P20A35S Details Description
Related parts for MS27474P20A35S
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
IC DRVR DSPL LED 36-SSOP datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DFN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR NON-INVERT SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM NPN 472MM datasheet.pdf