Amphenol Aerospace Operations MS27474T10F13P
MS27474T10F13P picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T10F13P
Brief Description
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474T10F13P.pdf
Availability of MS27474T10F13P
QUANTITY
MS27474T10F13P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T10F13P
Internal Part NumberEIS-MS27474T10F13P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-13
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T10F13P
Related LinksMS27474, MS27474T10F13P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T10F13P Details Description
Related parts for MS27474T10F13P
SWITCH SLIDE SPDT 250MA 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 82MH 120MA 67.3 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
IC REG BCK SPLIT RAIL ADJ 10WSON datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X25MM 2WR datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf