Amphenol Aerospace Operations MS27474T12B22S
MS27474T12B22S picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T12B22S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474T12B22S.pdf
Availability of MS27474T12B22S
QUANTITY
MS27474T12B22S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T12B22S
Internal Part NumberEIS-MS27474T12B22S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T12B22S
Related LinksMS27474, MS27474T12B22S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T12B22S Details Description
Related parts for MS27474T12B22S
RES 470 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 16K 44-PLCC datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
COVER 2.2 MM GRAY datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
MT-RJ TO MT-RJ LAUNCH LEAD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V VMT3 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf