Amphenol Aerospace Operations MS27474T16B26S
MS27474T16B26S picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T16B26S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474T16B26S.pdf
Availability of MS27474T16B26S
QUANTITY
MS27474T16B26S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T16B26S
Internal Part NumberEIS-MS27474T16B26S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T16B26S
Related LinksMS27474, MS27474T16B26S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T16B26S Details Description
Related parts for MS27474T16B26S
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 741K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC PCI-X1 PCI EXPR BRIDGE 144BGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V NP0 1206 datasheet.pdf