Amphenol Aerospace Operations MS27474T22A35SA
MS27474T22A35SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T22A35SA
Brief Description
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474T22A35SA.pdf
Availability of MS27474T22A35SA
QUANTITY
MS27474T22A35SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T22A35SA
Internal Part NumberEIS-MS27474T22A35SA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Shell Size - Insert22-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T22A35SA
Related LinksMS27474, MS27474T22A35SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T22A35SA Details Description
Related parts for MS27474T22A35SA
CONN HEADER 154POS Z-PACK PCB datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN BOOT FLAG 1POS .250 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 5VOUT SNGL datasheet.pdf
MQS SOCKET HOUSING 3P ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 0.75A SYNC 9DSBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf